W bliższej i dalszej okolicy jest mnóstwo atrakcji. Możesz skorzystać z zabiegów SPA i basenów, pojeździć na koniach, na nartach, zrelaksować się w termach, zabawić w Zatorze, pozwiedzać Kraków, Oświęcim, Wieliczkę.
Dla naszych gości organizujemy kuligi, ogniska i inne atrakcje. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Łętownia leży na obszarze Beskidu Makowskiego (Średniego), w dolinie rzeki Łętówki, która po połączeniu z Bogdanówką tworzy Krzczonówkę, lewy dopływ Raby. Łętownia została założona przez króla Kazimierza Wielkiego na mocy przywileju wydanego w Żarnowcu dnia 27 sierpnia 1365 roku. Powstała jako osada o nazwie Lanthownya, Lanthowola przy ważnym szlaku handlowym zwanym „Drogą Polską", biegnącym z Krakowa przez Myślenice, Pcim i dalej przez Jordanów, Wysoką, Spytkowice i Przełęcz Spytkowicką na Węgry. Prawdopodobnie szlakiem tym szły wojska tatarskie podczas pierwszego najazdu na Polskę w 1241 roku. Przez długi czas okoliczne tereny były słabo zaludnione, a osadnictwo rozwijało się powoli ze względu na nieurodzajną ziemię i królującą tu puszczę.
Przez dłuższy czas Łętownia należała do rodu Jordanów z Zakliczyna. W 1576 roku wdowa po Spytku Jordanie - Anna, poślubiła Kaspra Zebrzydowskiego. Wtedy to wieś wraz z dobrami Jordanów przeszła w ręce Zebrzydowskich. W 1. połowie XVIII wieku właścicielami Łętowni byli Przerębscy, Jerliczowie, a następnie Sierakowscy. Pod koniec XVIII wieku należała ona do Lisickich, a w XIX stuleciu wielokrotnie zmieniała właścicieli.
Łętownię zamieszkują Kliszczacy - ciekawa, przejściowa grupa etnograficzna pomiędzy Góralami a Lachami (Krakowiakami Zachodnimi). Jeszcze na początku XX wieku zasiedlony przez nią obszar zawierał się pomiędzy górną Rabą a górną Skawą w trójkącie wyznaczonym przez Rabkę - Suchą Beskidzką - Myślenice.
źródło: http://letownia.katolicki.eu/index.php/historia.html
W okolicy Łętowni jest mnóstwo tras rowerowych i pieszych, pozwalających cieszyć się niesamowitymi widokami.
Pierwszy kościół parafialny w Łętowni zbudowano w związku ze staraniami o ustanowienie parafii ok. 1488 r. (wcześniej kaplica husycka) na Glinikach. Drugi kościół wzniesiono w XV wieku (obok dworu, w tym miejscu rosną dęby znajdujące się pod ochroną nad strażnicą). W roku 1760 rozebrano go i przeniesiono do sąsiedniego Krzeczowa, gdzie stoi do dnia dzisiejszego. Budowę obecnego rozpoczęto około 1760 r., Kościół w Łętowni jest jedną z największych na Podkarpaciu drewnianych świątyń. Budowla jest orientowana, zbudowana w konstrukcji zrębowej na planie krzyża łacińskiego, z wieżą od zachodu. Prezbiterium zamknięte wielobocznie od północy posiada zakrystię. Przy nawie, tuż przy tęczy, usytuowane są dwie kaplice: od północy św. Walentego i od południa Matki Bożej Łętowskiej. Po stronie południowej znajduje się także kruchta. Strome dachy pokrywa gont. Wieżę zbudowaną na planie kwadratu w konstrukcji słupowej, otoczoną szalowanymi sobotami, wieńczy baniasty hełm złożony z dwóch nasadzonych na siebie kopuł i latarni. Wieżyczka na sygnaturkę ma kształt barokowy.
© dom@nawichrowym.pl